Velkommen
Søndre Torgrimsbu med 124,2 daa skog og bolig fra 1894.
Beliggenhet
Søndre Torgrimsbo ligger vakkert til i egen skog.
Med hele 153 dekar, hvorav 124 dekar skog, får du en eiendom med fantastiske muligheter for jakt, fiske
og friluftsliv. Beliggenheten midt i et vakkert skogsområde gir deg fred og ro, samtidig som du har kort vei
til alt du trenger. Perfekt for deg som ønsker en privat oase omgitt av naturens rikdom.
Eiendommen ligger i Nebba, sørøst i Marker kommune. Fra Buerkrysset sørøst i Marker følges
Svenskeveien sørover og videre sørover på Nebbaveien. I luftlinje ligger tunet på eiendommen ca. 15,5
km sørsørøst for Ørje.
I sørvest grenser eiendommen til Nordre Torgrimsbutjern og i sørøst grenser eiendommen til Østre
Torgrimsbutjern.
Jord, skog og tun
Jord
Eiendommen Søndre Torgrimsbo gnr. 121 bnr. 1 og 5 har 14,7 daa jordbruksareal, bestående av
fulldyrka jord, overflatedyrka jord og innmarksbeite. Jordbruksarealet har ikke vært brukt på
mange år, og er i dag delvis gjengrodd.
Skog
Skogen har i flg. offentlig kartverk et produktivt skogareal på 124,2 daa, fordelt på 86,6 daa høy bonitet,
22,4 daa middels bonitet og 15,2 daa
lav bonitet.
I 2024 var det ei skogsdrift hvor det ble hogd ca. 1.610 kubikk, hovedsakelig i hogstklasse 5.
Dagens skogareal består i hovedsak av hogstklasse 1, 2 og 3. Skogen er godt dekket med veier. Veier
over eiendommen er adkomstvei til
naboeiendommer og hytter.
Innestående på skogfondkonto er kr 39.635,- og følger eiendommen ved salg.
Eiendommens arealressurser i flg. offentlig NIBIO kartverk:
Fulldyrka jord 8,7 daa
Overflatedyrka jord 1,9 daa
Innmarksbeite 4,1 daa
Sum jordbruksareal 14,7 daa
Skog av høy bonitet 86,6 daa
Skog av middels bonitet 22,4 daa
Skog av lav bonitet 15,2 daa
Sum produktiv skog 124,2 daa
Uproduktiv skog 0,3 daa
Myr uten skog 4,1 daa
Åpen grunnlendt fastmark 4,0 daa
Annet uproduktivt areal 5,7 daa
Sum annet areal 14,1 daa
Eiendommens totalareal er ca. 153 daa.
Jakt
Elgjakta: Eiendommen inngår i lokalt grunneierlag som forvalter jakt på elg, hjort, rådyr og villsvin.
Ved elgfall får eiendommen grunneierpart. Eiendommen har i tillegg rett til én elg jeger.
Innhold og standard
Boligen har gjennomgående enkel standard hvor mye er opprinnelig fra byggedato. Bygget må betraktes
som en restaureringsprosjekt.
Megler gjør særlig oppmerksom på at selger ikke har benyttet boligen på 25 år, og har derfor begrenset
kunnskap om den tekniske standarden. Det kan eksistere feil og skader som ikke er spesifikt opplyst.
Kjøper oppfordres til å foreta en særlig grundig besiktigelse, helst sammen med teknisk sakkyndige.
Det er ikke avhold teknisk tilstandsrapport for boligen, kun en verditakst utført 03. juli 2025.
Selger er kjent med følgende tekniske forhold:
- Vinduer må renoveres eller byttes
- Kan være råte i noen bord i gulvet i gangen
- Utvendig kledning bør byttes
- Pipe må inspiseres før fyring.
- Stigetrinn mangler på taket.
- El.systemtet bør oppgraderes.
I hovedsak følger all innvendig løsøre i bolighus og uthus bortsett fra noe personlig ting.
Bygningers arealer
Bolighus er oppført 1894 i 1 1/2 etasje med grunnflate ca. 88 kvm. Bislag (overbygget inngangsparti) har
grunnflate ca. 5 kvm. Bygningen er oppført på gråsteinsmur, kjeller har en grunnflate på ca 10. kvm
I følge eier er det fyringsforbud da pipa må rehabiliteres.
Det er nytt strøminntak til yttervegg.
Det er oppført uthus på røys med grunnflate ca 25. kvm BTA . Det er vedbod, snekkerbod og utedo.
Utedoen er ikke registert i kommunen og det antas at denne ikke er godkjent til bruk.
Bolighus
BTA (Bruttoareal/Grunnflate) 88 kvm BTA
Informasjon om arealbegrepene
Fra og med 1. januar 2024 er det innført nye arealkrav, arealbegrep og måleprinsipper for bygninger
gjennom NS 3940:2023.
Oppgitt BTA areal oppfyller ikke dagens krav til oppmåling.
Oppvarming, piper og ildsteder
Det er ikke godkjent takstige, og skorstein ikke blitt kontrollert fra toppen. Selger opplyser at det er gitt
fyringsforbud.
Kjøkken gruve og peis i stue.
Reguleringsforhold
Navn Kommuneplan Marker kommune 2005-2017
Plantype Kommuneplanens arealdel
Status Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse 22.11.2005
Bestemmelser -
https://www.arealplaner.no/3122/dokumenter/472/200501_Bestemmelser%20og%20planbeskrivelse.pdf
Delarealer Delareal 144 346 m
Arealbruk Område som skal reguleres etter PBL, Nåværende
Områdenavn R28
Delareal 1 298 m
Arealbruk Fritidsbebyggelse, Nåværende
Delareal 7 321 m
Arealbruk LNF-område, Nåværende
Delareal 140 159 kvm Formål Jord- og skogbruk
Delareal 3 888 kvm Formål Privat veie
Delareal 303 kvm Formål Privat veie Feltnavn CP1
Delareal 1 332 kvm Formål Fritid, feltnavn 1C
Odel - Konsesjon
Kjøpet av eiendommen er konsesjonspliktig iht. Konsesjonsloven. Salget er betinget av at kjøper får
innvilget konsesjon til avtalt pris og øvrige avtalte betingelser. Utfyllende informasjon om
konsesjonsrisikoen står beskrevet i salgsoppgaven.
Det er ikke odel på eiendommen.
Boligkjøperforsikring
Det gjøres oppmerksom på at forbrukerkjøpere har anledning til å tegne boligkjøperforsikring.
Forsikringen gir kjøper bistand etter avhendingsloven og dekker all advokatbistand, skadetakster og
utgifter til rettsapparatet. Forsikringen tegnes senest på kontraktsmøtet. Les mer om forsikringen i
salgsoppgaven. Kjøpere som handler som ledd i næringsvirksomhet har ikke anledning til å tegne
boligkjøperforsikring iht. vilkår fra forsikringsselskapet.
Oppgjør
Kjøpesum og kjøpers omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være innbetalt til
eiendomsmeglers klientkonto senest dagen før avtalt overtakelse. Hvis kjøper ikke ønsker en
hjemmelsoverføring av eiendommen til seg, må det tas forbehold om dette i budet
Tilbud om lånefinansiering og forsikringer
Landkreditt Bank kan gi deg lånetilbud til finansiering av eiendommen. Våre meglere kan opprette kontakt
mellom deg og en kunderådgiver i banken og som kunde hos oss lover banken en hurtig behandling av
din låneforespørsel. Landkreditt Forsikring kan gi deg forsikringstilbud på eiendommen du velger å kjøpe.
Samler du flere forsikringer hos Landkreditt Forsikring, kan du få inntil 23% rabatt.
Landkreditt Bank og Forsikring er lokalt til stede i store deler av Norge og tar gjerne bank- eller
forsikringspraten hjemme hos deg.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt i salgsoppgaven.
Alle bud, budforhøyelser og budendringer skal inngis skriftlig til megler. Det første budet skal legitimeres og med budgivers signatur.Det første budet skal legitimeres og med budgivers signatur/BankID.
Bud inngis fortrinnsvis via budgivningsplattformen Tryggbudgivning.no på nett hvor legitimasjon og signatur bekreftes ved å benytte e-signatur, eksempelvis BankID. Link til budskjema på Tryggbudgivning.no ligger tilgjengelig i nettannonsen på Finn.no, link kan også fås tilsendt av megler. Om ikke denne benyttes kan ordinært budskjema i salgsoppgaven brukes. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgiver at bud er mottatt.
Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Megler skal heller ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet skal holdes skjult (hemmelig) for andre budgivere og interessenter. Et bud er bindende for budgiver når budet er kommet til selgers kunnskap. Selger står fritt til å akseptere eller forkaste ethvert bud, og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen.
Et bud er bindende for budgiver når budet er kommet til selgers kunnskap. Selger står fritt til å akseptere eller forkaste ethvert bud, og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen.
Megler skal, i den grad det er nødvending og mulig, informere de involverte i budrunden skriftlig om status i budgivningen.
Megler skal legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden, og for at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter må ethvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist. Selger må skriftlig akseptere budet før budaksept kan formidles til budgiver. Bud og senere budforhøyelser/endringer bør derfor ha akseptfrist på minimum 30 minutter fra budet inngis. Budforhøyelser bør derfor skje i god tid før fristens utløp.
Selger og kjøper har krav på å få utlevert kopi av budjournalen straks etter at handel er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan på forespørsel få en kopi av anonymisert budjournal etter at budrunden er avsluttet.
Lovanvendelse og kontraktsbetingelser
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven. Selgers eventuelle mangelsansvar og kjøpers undersøkelsesplikt reguleres av bestemmelsene i avhendingsloven kapittel 3.
Det er vedtatt endringer i avhendingsloven som trådte i kraft 01.01.2022. Som følge av endringene vil det gjelde ulike regler, om kjøper er en forbrukerkjøper eller ikke. Dette er redegjort for nedenfor:
Følgende gjelder ved salg til forbrukerkjøper*:
* Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
For å få et best mulig beslutningsgrunnlag er det viktig å lese salgsdokumentene grundig før visning, og uansett før budgivning. Salgsoppgaven inneholder sentrale opplysninger fra eiendomsmegleren, tilstandsrapport fra bygningssakkyndig, egenerklæring fra selger og andre dokumenter med relevant innhold. Uavhengig av om det er lest eller ikke, regnes Kjøper for å kjenne til det som går tydelig fram av salgsdokumentene.
I tillegg til å sette seg grundig inn i dokumentene, oppfordres interessenter til å undersøke eiendommen nøye.
Eiendommen kan ha en mangel dersom den ikke samsvarer med kravene til kvalitet, utrustning og annet som følger av avtalen, jf. avhendingsloven § 3-1. Videre vil eiendommen ha mangel dersom det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen som har virket inn på avtalen, jf. avhendingsloven §§ 3-7 og 3-8.
Ved salg til forbrukerkjøper er det ikke anledning til å ta forbehold om at eiendommen selges "som den er" eller med lignende generelle forbehold. Forbehold om eiendommens tilstand som er spesifisert nok til å kunne innvirke på kjøpsvurderingen, anses likevel som en del av avtalen, og vil derfor ikke kunne påberopes som mangel jf. avhendingsloven § 3-9 (2) andre setning.
Hvis det ikke er avtalt noe særskilt, gjelder bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-6 om generelle krav til eiendommen, arealavvik og tilbehør. Disse bestemmelsene supplerer altså det som følger av avtalen.
Boligens alder, type og synlige tilstand har betydning for hvilken kvalitet og stand som kan forventes. For eksempel kan det ikke forventes at en eldre bolig har samme tilstand som en ny eller nyere bolig. Eldre boliger er vanligvis bygget etter andre krav og med andre materialer, og vil i tillegg ha varierende grad av slitasje og skader som følge av blant annet bruk, værpåkjenninger og annen aldersforringelse. Skader og forringelser som er naturlige følger av dette vil normalt ikke bli ansett som kjøpsrettslige mangler.
Kjøper kan ikke gjøre gjeldende som en mangel noe kjøperen kjente eller måtte kjenne til da avtalen ble inngått. Dersom kjøperen før avtaleinngåelsen har undersøkt eiendommen, eller uten rimelig grunn unnlatt å følge oppfordringen om undersøkelse, kan kjøperen ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Det gjøres oppmerksom på at selv om det skulle være mangel ved eiendommen, må kjøperen selv dekke tap og kostnader opp til et beløp på 10 000 kroner (kjøpers "egenandel"/ "egenrisiko"), om ikke annet er sagt i loven.
Kjøpers egenrisiko har ikke betydning for spørsmålet om det foreligger en mangel. Beløpet kommer imidlertid til fradrag i en eventuell utmåling av prisavslag eller erstatning dersom det er en mangel ved eiendommen som selger er ansvarlig for.
Følgende gjelder ved salg til noen som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet (ikke-forbrukerkjøper):
Dersom kjøper ikke er forbrukerkjøper selges eiendommen "som den er". Eiendommen selges i den forfatning den er under visning. Salget følger Avhendingsloven § 3-9:
Endå eigedomen er selt 'som han er' eller med liknande allment atterhald, har eigedomen likevel mangel der dette følger av §§ 3-7 eller 3-8. Eigedomen har også mangel dersom han er i vesentlig ringare stand enn kjøparen hadde grunn til å rekne med ut i frå kjøpesummen og tilhøva ellers. Kjøper kan derfor ikke påberope seg noen andre bestemmelser etter avhl. Kapittel 3, enn det som følger direkte av § 3-9. Dette reduserer selgers ansvar etter avhendingsloven og vil være en del av kontraktsvilkårene, dersom man ikke reserverer seg mot avhl. § 3-9 ved budgiving.
Informasjonen ovenfor om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Ved spørsmål, kontakt megler for mer informasjon.
I alle tilfeller forutsettes det, med mindre annet er avtalt, at hjemmel overføres til kjøper ved overtakelse.
Matrikkeinformasjon
- Gårdsnummer: 121
- Bruksnummer: 1
- Fylkesnummer: 31
- Fylkesnavn: Østfold
- Kommunenummer: 3122
- Kommuneområde: Marker